نحوه معامله در فارکس – راهنمای مبتدیان

وقتی یاد می گیرید که چگونه FX را معامله کنید، درک اینکه چرا این بازار چنین بازار محبوبی در بین معامله گران است، سخت نیست. متوجه خواهید شد که تعداد زیادی جفت ارز مختلف – از ارزهای اصلی گرفته تا ارزهای جدید و عجیب و غریب – در 24 ساعت شبانه روز وجود دارد. یاد بگیرید که چگونه با استفاده از CFD یا یک بروکر فارکس معامله کنید، بازار فارکس چگونه کار می کند و نمونه ای از تجارت فارکس را ببینید.

مراحل معاملات فارکس

یادگیری نحوه معامله در هر بازاری می تواند دلهره آور به نظر برسد، بنابراین ما معاملات فارکس را به چند مرحله ساده تقسیم کرده ایم تا به شما در شروع کار کمک کند. یادگیری همه این موارد ممکن است زمان زیادی را ببرد – غواصی عمیق در فارکس کار آسانی نیست. اما اگر موفق شوید، پاداش خوبی خواهید گرفت.

تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید در فارکس معامله کنید

معاملات فارکس زیادی بین بانک‌های بزرگ و مؤسسات مالی انجام می‌شود که هر روز مقادیر زیادی ارز خرید و فروش می‌کنند. برای معامله گران فردی که ابزاری برای انجام معاملات میلیارد دلاری فارکس ندارند، دو راه اصلی برای مشارکت وجود دارد: CFD های فارکس یا معامله در فارکس از طریق یک کارگزار.

CFD فارکس چیست؟

CFD فارکس قراردادی است که در آن توافق می‌کنید تفاوت قیمت یک جفت ارز را از زمانی که موقعیت خود را باز می‌کنید تا زمانی که آن را می‌بندید مبادله کنید. یک موقعیت خرید باز کنید، و اگر موقعیت فارکس افزایش قیمت داشته باشد، سود خواهید داشت. اگر قیمت آن کاهش یابد، ضرر خواهید کرد. یک موقعیت کوتاه باز کنید، و برعکس آن صادق است. فارکس تنها یکی از بازارهایی است که می توانید با استفاده از CFD معامله کنید.

تجارت فارکس از طریق کارگزار

معاملات فارکس از طریق یک کارگزار – یا گاهی اوقات از طریق یک بانک – به طور کلی به روش معاملات CFD عمل می کند. شما در حال گمانه زنی در مورد حرکات قیمت جفت ارز هستید، بدون اینکه در واقع مالکیت خود ارزها را به دست آورید. اگر فکر می‌کنید قیمت یک جفت ارز در حال کاهش است، می‌توانید به‌جای طولانی‌مدت کوتاه‌تر شوید. با این حال، هنگامی که فارکس را از طریق یک کارگزار معامله می کنید، به بازارهای دیگر دسترسی نخواهید داشت.

نمونه ای از یک کارگزار خوب فارکس Alpari است. آلپاری اینترنشنال، یک کارگزار جهانی دارایی و خدمات تجارت ارزهای دیجیتال، در سال 1998 تاسیس شد. سنت وینسنت و گرنادین ها خانه کسب و کار پیشرو است. در طی 23 سال گذشته، شرکت خود را به طور موثر توسعه داده است و اکنون کارگزار فارکس آلپاری نیز به حساب های سرمایه گذاران عادی قابل دسترسی است. علاوه بر این، Alpari به عنوان بهترین کارگزار فارکس در نمایشگاه سرمایه گذاری Smart Vision 2022 در مصر شناخته شد.

با نحوه عملکرد بازار فارکس آشنا شوید

یکی از اولین چیزهایی که هنگام معامله ارزها باید یاد بگیرید، نحوه عملکرد بازار فارکس است که با سیستم های مبتنی بر مبادله مانند سهام یا آتی بسیار متفاوت است.

به جای خرید و فروش ارز در یک صرافی متمرکز، فارکس از طریق شبکه ای از بانک ها خرید و فروش می شود. این بازار فرابورس یا فرابورس نامیده می شود. این کار به این دلیل کار می‌کند که آن بانک‌ها به‌عنوان سازندگان بازار عمل می‌کنند – پیشنهاد قیمت پیشنهادی برای خرید یک جفت ارز خاص، و قیمت پیشنهادی برای فروش یک جفت ارز.

تجارت از طریق ارائه دهندگان فارکس

اکثر معامله گران خرده فروشی مستقیماً با یکی از بانک های بزرگ خرید و فروش فارکس را انجام نمی دهند – آنها از یک ارائه دهنده معاملات فارکس استفاده می کنند. ارائه‌دهندگان معاملات فارکس از طرف شما با بانک‌ها معامله می‌کنند و بهترین قیمت‌های موجود را پیدا می‌کنند و به اسپرد بازار خود اضافه می‌کنند.

برخی از ارائه دهندگان به شما این امکان را می دهند که مستقیماً با کتاب های سفارش سازندگان بازار تعامل داشته باشید. این دسترسی مستقیم به بازار یا DMA نامیده می‌شود و به این معنی است که معامله‌گران پیشرفته می‌توانند فارکس را بدون اسپرد بخرند و بفروشند – در عوض با قیمت‌های ارائه‌شده توسط ارائه‌دهندگان ارز به‌علاوه کمیسیون متغیر معامله کنند.

افتتاح حساب

اگر می خواهید فارکس را از طریق CFD معامله کنید، به یک حساب کاربری با یک ارائه دهنده معاملات اهرمی نیاز دارید. شما می توانید در عرض چند دقیقه یک حساب باز کنید و تا زمانی که بخواهید معامله ای انجام دهید هیچ تعهدی برای اضافه کردن وجوه وجود ندارد.

یک طرح معاملاتی بسازید

اگر در بازارها تازه کار هستید، ایجاد یک طرح معاملاتی بسیار مهم است. یک طرح معاملاتی به حذف احساسات از تصمیم گیری شما کمک می کند و همچنین ساختاری را برای زمانی که موقعیت های خود را باز و بسته می کنید فراهم می کند. همچنین ممکن است بخواهید از یک استراتژی معاملاتی فارکس استفاده کنید، که بر نحوه یافتن فرصت در بازار حاکم است.

هنگامی که یک استراتژی خاص معاملات فارکس را انتخاب کردید، زمان اعمال آن فرا رسیده است. از ابزارهای تحلیل تکنیکال مورد علاقه خود در بازارهایی که می خواهید معامله کنید استفاده کنید و تصمیم بگیرید که اولین معامله شما چیست.

حتی اگر می‌خواهید یک معامله‌گر کاملاً فنی باشید، باید به هر تحولی که به نظر می‌رسد باعث نوسان می‌شود توجه کنید. به عنوان مثال، اطلاعیه های اقتصادی آتی ممکن است در سراسر بازارهای فارکس بازتاب پیدا کند – چیزی که تحلیل تکنیکال شما ممکن است در نظر نگیرد.

پلت فرم معاملاتی فارکس خود را انتخاب کنید

پلتفرم‌های معاملاتی ما می‌توانند روشی هوشمندانه و سریع‌تر را برای تجارت فارکس به شما ارائه دهند. شما می توانید از طریق پلتفرم معاملاتی در موارد زیر معامله کنید:

  • مرورگر وب شما
  • یکی از برنامه های موبایل ما
  • پلتفرم های شخص ثالث پیشرفته مانند MT4

با هشدارهای شخصی، نمودارهای تعاملی و ابزارهای مدیریت ریسک، هر یک از پلتفرم های معاملات فارکس را می توان متناسب با سبک و ترجیحات معاملاتی شما شخصی سازی کرد.

موقعیت اول خود را باز کنید، نظارت کنید و ببندید

هنگامی که پلتفرم خود را انتخاب کردید، می توانید تجارت را شروع کنید. فقط بلیط معامله را برای بازار انتخابی خود باز کنید، و قیمت خرید و فروش لیست شده را خواهید دید. همچنین می‌توانید اندازه موقعیت خود را تعیین کنید و هر توقف یا محدودیتی را اضافه کنید که معامله شما را پس از رسیدن به یک سطح مشخص بسته می‌کند. برای باز کردن یک موقعیت خرید، خرید را بزنید یا برای باز کردن یک موقعیت فروش، فروش را بزنید.

می‌توانید سود/زیان موقعیت خود را در بخش «موقعیت‌های باز» پلت‌فرم معامله نظارت کنید.

هنگامی که تصمیم گرفتید زمان بستن موقعیت خود فرا رسیده است، فقط معامله را برعکس زمانی که آن را باز کردید انجام دهید. حال، بیایید نگاهی به چند نمونه از معاملات فارکس و نتایج احتمالی آنها بیاندازیم.

چند اصطلاح اساسی را یاد بگیرید

تمام مظنه های فارکس با دو قیمت پیشنهاد و درخواست می شوند. به طور کلی، قیمت پیشنهادی کمتر از قیمت پیشنهادی است.

“مناقصه” چیست؟

پیشنهاد قیمتی است که کارگزار شما مایل به خرید ارز پایه در ازای ارز مظنه است. این بدان معناست که پیشنهاد بهترین قیمت موجود است که شما (تاجر) می توانید به بازار بفروشید. اگر می خواهید چیزی را بفروشید، دلال آن را به قیمت پیشنهادی از شما می خرد.

«بپرس» چیست؟

درخواست قیمتی است که کارگزار شما ارز پایه را در ازای ارز مظنه می فروشد. این بدان معنی است که قیمت درخواستی بهترین قیمت موجود است که می توانید از بازار خرید کنید. کلمه دیگر برای درخواست، قیمت پیشنهادی است. اگر می خواهید چیزی بخرید، کارگزار آن را به قیمت درخواستی به شما می فروشد (یا پیشنهاد می دهد).

“Spread” چیست؟

تفاوت بین قیمت پیشنهادی و پیشنهادی به عنوان SPREAD شناخته می شود. در مظنه EUR/USD بالا، قیمت پیشنهادی 1.34568 و قیمت درخواستی 1.34588 است. ببینید چگونه این کارگزار معامله کردن پول خود را برای شما آسان می کند. اگر می خواهید یورو را بفروشید، روی “فروش” کلیک کنید و یورو را به قیمت 1.34568 می فروشید. اگر می خواهید یورو بخرید، روی “خرید” کلیک کنید و یورو را با قیمت 1.34588 خریداری خواهید کرد.

نمونه تجارت فارکس

معامله GBP/USD CFD

GBP/USD دارای قیمت فروش 1.35540 و قیمت خرید 1.35560 است. شما فکر می کنید پوند ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست می دهد، زیرا بانک انگلستان ممکن است نرخ بهره را کاهش دهد، بنابراین تصمیم می گیرید پنج لات استاندارد را با قیمت 1.35540 بفروشید.

هر قرارداد معادل 100000 واحد پول پایه جفت است. در این مورد، فروش یک قرارداد استاندارد GBP/USD معادل معامله 100,000 پوند برای 135,540 دلار است بنابراین کل موقعیت شما 677,700 دلار (500,000 پوند) ارزش دارد.

CFD ها یک محصول اهرمی هستند، بنابراین لازم نیست ارزش کامل موقعیت خود را از قبل پایین بیاورید. معامله با این اندازه در GBP/USD دارای مارجین مورد نیاز 0.50٪ است، بنابراین مارجین شما 0.50٪ از کل قرار گرفتن در معرض معامله شما خواهد بود که 3388.50 دلار (2500 پوند) است.

اگر پیش بینی شما درست باشد

پوند همانطور که پیش بینی کردید کاهش می یابد. وقتی قیمت خرید به 1.35440 رسید تصمیم می گیرید موقعیت خود را ببندید.

برای محاسبه سود خود، تفاوت بین قیمت بسته شدن و قیمت افتتاحیه موقعیت خود را در اندازه آن ضرب می کنید. 1.35540 – 1.35440 = 10 امتیاز، که در پنج CFD ضرب می کنید تا به سود 500.00 دلاری (منهای هزینه های یک شبه) برسید. راه دیگری برای فکر کردن در مورد آن این است که 677,700.00 دلار شما اکنون 500,369.17 پوند (677,700 دلار/1.35440) ارزش دارد، بنابراین سود شما 369.17 پوند است (500,369.17 پوند – 500,000 پوند).

محاسبه سود از FX CFD شما

1.35540 – 1.35440 = 10 امتیاز که در پنج CFD ضرب می کنید تا به سود 500.00 دلار برسید.

فقط به یاد داشته باشید که اگر موقعیت شما یک شبه نگه داشته شود، فقط باید هزینه های بودجه یک شبه را بپردازید. کارمزد کمیسیون فقط در صورتی اعمال می شود که مستقیماً FX معامله می کنید.

اگر پیش بینی شما اشتباه است

GBP/USD در عوض افزایش می یابد. زمانی که قیمت خرید 1.35700 است، تصمیم می گیرید زیان خود را کاهش دهید و معامله خود را معکوس کنید.

موقعیت شما 16 امتیاز نسبت به شما افزایش یافته است، به این معنی که شما 800.00 دلار ضرر می کنید (علاوه بر هزینه های یک شبه).

محاسبه ضرر از FX CFD شما

1.35540 – 1.35700 = -16 امتیاز، که در 50.00 دلار ضرب می کنید تا 800.00 دلار ضرر کنید.

سوالات متداول

برای شروع معاملات فارکس به چه مقدار پول نیاز دارم؟

برای شروع معامله در فارکس، باید مطمئن شوید که سرمایه کافی در حساب معاملاتی شما وجود دارد. برخلاف بازار سهام، حداقل اجباری وجود ندارد. این بدان معنی است که سرمایه مورد نیاز شما می تواند بر اساس اهداف و سبک معاملاتی شما باشد، اما اغلب پیشنهاد می شود که معامله گران نباید بیش از 1٪ از حساب خود را در هر معامله ریسک کنند. به عنوان مثال، اگر حساب شما حاوی 10000 دلار باشد، ممکن است تصمیم بگیرید که در یک معامله بیش از 100 دلار ریسک نکنید.

برای شروع تجارت فارکس به چه چیزهایی نیاز دارم؟

هنگامی که مشخص کردید چقدر سرمایه در دسترس دارید، باید شروع به آماده سازی بقیه برنامه معاملاتی فارکس خود کنید – این باید شامل زمانی باشد که می خواهید از معاملات فارکس خارج شوید، زمانی که مایل به انجام معامله و تحقیق هستید. کدام بازارها را می خواهید معامله کنید، استراتژی مدیریت ریسک و استراتژی معاملاتی شما.

آیا کسی می تواند فارکس معامله کند؟

چه در تجارت کاملاً تازه کار باشید و چه قبلاً در بازارهای دیگر معامله کرده اید، نوسانات بازار فارکس یک محیط بسیار منحصر به فرد است که درک آن زمان می برد. با این حال، هر کسی می تواند در صورت توسعه دانش تجارت خود، ایجاد استراتژی معاملاتی فارکس و کسب تجربه در تجارت در بازار، معامله فارکس را انجام دهد.

یک استراتژی خوب معاملات فارکس چیست؟

یک استراتژی معاملاتی فارکس باید سبک معاملاتی را در نظر بگیرد که به بهترین وجه با اهداف و زمان در دسترس شما مطابقت دارد. به عنوان مثال، معاملات روزانه یک استراتژی است که شامل باز کردن و بسته شدن موقعیت ها در یک روز معاملاتی، با بهره گیری از حرکت های کوچک در قیمت یک جفت ارز است. از سوی دیگر، معاملات موقعیت، استراتژی باز نگه داشتن موقعیت ها برای مدت زمان طولانی تر برای استفاده از تغییرات عمده قیمت است. هر دو تعهد زمانی متفاوت و تکنیک های متفاوتی برای موفقیت دارند.

کدام جفت ارز بیشتر حرکت می کند؟

ماهیت بازار فارکس به شدت بی ثبات است، بنابراین جفت ارزی که در یک هفته زیاد حرکت می کند، ممکن است حرکت قیمت بسیار کمی را در هفته بعد نشان دهد. با این حال، اکثر حجم معاملات فارکس در تعداد انگشت شماری از جفت‌های فارکس، از جمله EUR/USD، UDS/JPY، GBP/USD، AUD/USD و USD/CHF یافت می‌شود – زیرا این جفت‌ها بیشترین معامله‌گران را جذب می‌کنند، اغلب شاهد بیشترین حرکت

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *